Igazgyöngy fülbevaló

Denon Perl Pro aktív zajzáras TWS Bluetooth fülhallgató teszt
Hifi kedvelőknek felesleges részletezni, hogy a Denon milyen széles választékot kínál otthoni zenehallgatásra szolgáló eszközökből. A gyártó korábban tesztelt, prémium termékei jól szerepeltek, de hiányzott belőlük a technikai ínyencség, ezért nem lógtak ki látványosan a mezőnyből. A szokatlan kinézetű PerL Pro személyre szabható hangzása nem reklámfogás. Egyedi módon elemzi használójának hallását. Több ilyen ígéretet hallottunk már, mint hatékony megvalósítást.
Általános jellemzés
A vezeték nélküli fülhallgatókra sokan még ma is ferde szemmel tekintenek, mert az első generációk még visszalépést jelentettek hangminőségben. Az évek múlásával azonban sok inspirációt kaptak a gyártók, részben vásárlói visszajelzése
k formájában, részben pedig az irányadó cégek (többek között Apple) elemzéseiből. A legújabb TWS fülhallgatókra már jellemző az aktív zajkioldás (ANC), a telekommunikációs szolgáltatások és a maximális komfort.
A prémium kategóriában számos márka termékei között lehet csemegézni és a vezető gyártók esetében egyre kisebb a csalódás valószínűsége. A Masimo cégcsoport alá tartozó Denon új prémium fülese, a PerL Pro első ránézésre csak dizájnterméknek tűnik, mint amilyen a BUTTONS Air volt. Utóbbitól eltérőn ez már tartalmaz ANC-t, telefonos alkalmazás alapú hozzáférést és egy olyan funkciót, ami különlegessé teszi, ami nem más, mint a Masimo Adaptive Acoustic Technology (AAT). Ez nagyon leegyszerűsítve olyan, mintha Dirac kalibrációt végeznénk, csak nem szobában, hanem a fülünkben, de a tesztalanyunknak a Dirachoz is van köze, mert a cég Virtuo térhatás növelő technológiája is megtalálható benne.
Használat közben
Dicsér
et jár a Denonnak, amiért nem spóroltak kiegészítőkkel. A szokásos három helyett négy pár gumis illesztéket mellékeltek, amihez még hozzátettek egy memóriahabos verziót is. Emellett két Secure-Fit Wing nevű gumitámaszt ugyancsak találtunk a dobozban, ami kocogáshoz kiváló.
Fotók alapján nem tudtuk elképzelni, hogy milyen lesz fülbevalóra emlékeztető tárgyakat használni, de kiderült, hogy csodás. A füllel ténylegesen érintkező részek nem igényeltek sok helyet, ugyanakkor lágy anyaguk mellőzte az éles, szögletes részleteket. Ha órákon keresztül fülben maradt, a PerL Pro akkor sem okozott feszítő, bántó érzést.
A TWS-ek másik meghatározó tulajdonsága a telefonhívások közbeni hangminőség. Tesztalanyunk nyolc mikrofonjának és az aptX Voice technológiának köszönhetően tisztán, jól érthetően fogadta a hívásokat. Tökéletesen hallottuk a másik felet (ami természetesen az ő eszközétől és térerejétől is függött). Összességében a PerL Pro megkönnyítette a séta, vezetés vagy bármilyen hétköznapi teendő alatt történő telefonos/online kommunikációt, zavaró kompromisszumok nélkül. Ehhez hozzáadódott a viszonylag hosszú akkumulátoros üzemidő. A Multi Point funkció szintén hibátlanul működött: laptop és okos telefon egyidejű csatlakoztatása esetén, ha hívás érkezett, a füles automatikusan átnyergelt a telefonra akkor is, ha közben a számítógépről szólt a zene.
Az aktív zajszűrés egyértelműen elnémította a körülöttünk lévő járművek zúgását, de a PerL Pro passzív zajszigetelő hatékonysága is várakozáson felüli volt, amikor szoftveresen letiltottuk az ANC funkciót.
A telefonos alkalmazás főmenüjében, egy kapcsolóval azonnal össze lehet hasonlítani az alap és a személyre szabott hangkaraktert. Az AAT különálló profilt hozott létre a jobb és a bal fül számára. Mindenkinek érdemes lefuttatni az elemzést akkor is, ha jó a saját hallása. Az alapvető hangkarakter száraz és rideg, kalibráció után finomabb, árnyaltabb lesz az élmény. A főmenü alján lévő, IMMERSION MODE csuszka egy zenei klub atmoszféráját teremti meg. Ez azt jelenti, hogy a basszusok erősségét és térbeli méretét tetszőlegesen lehet fokozni. A PerL Pro-ban manuálisan kapcsolható az aktív zajkioltás. Másik pozitívum, hogy mi határozhatjuk meg, hogy az érintés alapú gesztusokhoz milyen parancsok társuljanak.
Érintéssel beállítható a „social mode”, ami azt jelenti, hogy behallatszanak a környezeti hangok. Kiváló lehetőség, hogy az érintés alapú parancsok egyénileg beállíthatók. A zenei navigáció, hívás kezelés vagy módkiválasztás az előre meghatározott gesztussal lehetséges. A legtöbb prémium TWS ezt nem tudja.
Hangminőség
A Denon PerL Pro személyre szabható hangzását a rendeltetésnek megfelelően, saját igényekre formáltuk, hogy közelebb kerüljünk az általunk ideálisnak vélt eredményhez. A néhány perc alatt lezajló beállítás után olyan hangot kaptunk, amiben megfért egymás mellett az egyensúly és az élvezhetőség. Más szavakkal, a szoftver valóban kitalálta, hogy mi esik jól a fülünknek.
Melody Gardot – I’m A Fool c. műve érzelmes hangulatú, vonós kísérettel, intim énekhanggal és finom gitárjátékkal. Az egyszerűbb TWS-ek csak összefolyva, túldíszített magas hangokkal jelenítik meg a hegedűjátékot. Éppen ezért kellemes meglepetést jelentett a PerL Pro gondosan elválasztott, hátra irányított, széltében viszont kihúzott vonós ábrázolása. Hozzá kell tenni, hogy Ezt persze a lefuttatott AAT beállításaival és virtuális térhatás engedélyezésével sikerült elérni. A hangsáv-elválasztás és a gazdag textúra túlmutatott azon, ami általában elvárható egy Bluetooth fülhallgatótól.
Travis Scott – The Plan c. számát legtöbben a Tenet c. Christopher Nolan film stáblistájából ismerhetik. Az „autotune” eljárással szénné kozmetikázott ”ének” független mezőt öltött a kemény, ridegen hullámzó digitális ütemektől. A legmélyebb basszus feszes volt, de nem túl domináns. Tetszett, hogy a Denon nem próbálta két kézzel, esztelenül szórni a mély hangokat, inkább józan összképre törekedett, az energia és a lendület megtartása mellett.
Végszó
A Denon PerL Pro letisztult, kerek kinézete elsőre nem mutatja, hogy milyen technikai finomságokat rejt. Szoftveres háttere az egyik legfejletteb az eddig ismert műszerek között és komfort, telefonálás, általános zenehallgatás szempontjából is magasabb szintet képvisel, vagyis a magasabb árért cserébe több pozitívumot is felmutat. Főleg azoknak való, akik szeretik, ha egy eszköz az átlaghoz képest részletesebb, mélyebb beállításokkal járul hozzá a személyre szabott felhasználói élményhez.