Okos hangfal, okosabb áron

KEF LSX II LT hangfal teszt
A KEF mindenesét sokan várták, mert kedvezőbb áron nyújt kísértetiesen hasonló hangzást, mint a korábban bemutatott LSX II. Eltöltöttünk néhány hetet az angol cég legújabb aktív hangsugárzója társaságában, jöjjenek a tanulságok!
A jövő keresése
Akik komolyabban érdeklődnek a hifi hangsugárzók iránt, hamar rábukkannak a KEF nevére. A legnagyobb angol gyártók egyike;1961-es alapítása óta rengeteg nemzetközi
díjat kapott, miközben rengeteg szabadalmat jegyzett be. A KEF fő profilját mai napig passzív hangsugárzók képezik, de az utóbbi 5-10 évben jelentős bővülés volt megfigyelhető aktív hangfalai és mélysugárzói között is. Egyik legjelentősebb fejlesztése a Uni-Q koncentrikus hangszóró, mely jelenlegi „okosított” LS sorozat valamennyi tagjában fellelhető. Az eredeti LS50 passzív akusztikája, előnyös formája és mérete elgondolkodtatta a KEF mérnökeit. Ekkora dobozokban el tudták helyezni az összes elektronikát, erősítőt és forrást, amire a modern felhasználók zöme igényt tart. Így született meg az aktív kivitelű KEF LS50 Wireless, majd annak II-es számot viselő utódja. Az ár szűkítette a lehetséges célközönséget, ezért a KEF megálmodta ugyanennek kisebb változatát LSX, aztán LSX 2. néven. Miért jött hirtelen egy LT kiadás?
Kinek készült?
Azoknak az otthoni felhasználóknak, akik szeretnének egy kisméretű, használatra kész, szinte mindentudó kompakt sztereó szettet. Azért csak „szinte”, mert a fizikai korlátokat még a KEF elmés mérnökei sem tudják felülmúlni, de azért bőven tartogat meglepetéseket a rendszer. Konkrétan a Uni-Q szolgáltatásra és a basszuskezelésre gondolunk, ami esetleg kihívást jelenthet a hangdobozoknak, de aki ütősebb mélyhangot szeretne, annak dedikált mélysugárzó kimenet is rendelkezésre áll.
Az összk
ép egy multimédiás célra (zene, film, videójáték) alkalmas csomag, klasszikus KEF részletekkel, ami az esztétikára és technológiai eszköztárra egyaránt értendő. A szolgáltatások részét képezik hálózatos funkciók is, így nem kell feltétlenül tévékomódra vagy számítógépasztalra száműzni a hangdobozokat, önálló használatuk is lehetséges aktív internetkapcsolat (vagy Bluetooth) és egy okostelefon, tablet vagy számítógép használatával.
Újragondolt tudástár
Ahogy korábbi hírünkben szó esett róla, a KEF úgy döntött, hogy elkészíti az LSX II (e sorok írásakor 550 000 Ft) kedvezőbb ár/érték arányú változatát. Az LSX II LT jelen pillanatban 400 000 forint, tehát bőven félmillió forint alatt nyújtja ugyanazt az erősítő teljesítményű (70 W a mélyközép- és 30 W a magas frekvenciáknak), Uni-Q technológiát (115 mm-es mélyközépsugárzó, a közepén 19 mm-es dómsugárzóval) és méretet. Ráadásul a bemenetek, hálózati funkciók is szinte kivétel nélkül visszaköszönnek. Mi változott?
A KEF hivatalos honlapján megtekinthető összehasonlító oszlop egyértelműen mutatja, hogy mi a különbség az alapkiadású LSX II és LSX II LT verzió között. Utóbbiból kimaradt a Roon Ready minősítés és az MQA támogatás. Utóbbi nem nagy érvágás, tekintettel arra, hogy kezdettől fogva vitatták létjogosultságát.
Csatlakozók
Visszatérve tesztalanyunkra, másik jelentős eltérés drágább rokonához képest, hogy a tápellátás nem függetlenül történik a jobb és bal hangdoboz számára. Csak az egyiket tudjuk csatlakoztatni a hálózathoz, ami azt is eredményezi, hogy nem lehetséges teljesen vezeték nélküli kommunikáció a jobb és bal oldal között. Az alap LSX II esetében Ethernet kábel képezte a vezetékes alternatívát a két doboz csatlakoztatására, az LSX II LT esetében egy USB-C csatlakozós, C-Link (egyedi fejlesztésű) szolgál erre. Végül, de nem utolsó sorban lehagyták a 3,5 mm-es Jack bemenetet, vagyis az olcsóbb alternatívához nincs mód analóg forrás közvetlen csatlakoztatására.
A fejlesztők láthatóan olyan szolgáltatás felhozatalt tűztek ki célul, ami a legtöbb átlagfelhasználónak elegendő. Optikai és HDMI ARC mellett számítógépes USB ugyancsak színesíti a bemeneteket, de aki nem kíván kábelekkel vesződni, élhet a Bluetooth kényelmével is. Támogatott hálózatos kliensek is színesítik a listát, beleértve a TIDAL és a Spotify alapú vezérlést (közvetlenül az alkalmazásokból). A Chromecast mellett Apple AirPlay sem maradt ki. A helyi hálózathoz történő kapcsolódás WiFi és Ethernet kábel használatával egyaránt lehetséges. Vezérlés esetén a hagyományos távvezérlő vagy az Androidos/iOS mobileszközökre ingyenesen letölthető, KEF Connect nevű alkalmazás áll rendelkezésre.
Küllem
A KEF boszorkánykonyhájának alapreceptje, hogy a hangszórót nem rejti el, hanem fő látványelemként alkalmazza. A stratégia továbbra is működik annak ellenére, hogy az LT kiadás nem játszik úgy a színekkel, mint a sima LSX. A Uni-Q hangszórónak köszönhetően csak egyetlen kört vágtak ki az előlapból. Alá kerül egy állapotjelző LED, fölé pedig a diszkréten felfestett embléma. A ház anyagába speciális vibrációcsökkentő elemeket is kevert a KEF, tömör, masszív érzetet kelt. A dobozokkal szemben letisztult az összkép; a leendő tulajdonos három szín közül tud választani: sötétszürke (Graphite Gray), fehér (Stone White), illetve sötét zöld (Sage Green).
Felkészülés a mókára
A kicsomagolás és beüzemelés nem volt bonyolultabb, mint egy átlagos sztereó hangrendszernél. A KEF nemcsak letisztult dizájnra, hanem felhasználóbarát élményre is törekedett. Összesen hat színnel jelezte, hogy épp melyik bemenet aktív (a hetedik, narancssárga a kikapcsolt állapotot jelentette). A „gyors beüzemelési útmutató” nagy segítséget jelent, de kicsivel több vizuális visszajelzésnek (pl. a jelszint mutatása, mint a DALI C sorozatú modelljeinél) örültünk volna.
Vezérlés
Kiváló kényelmi funkció az infravörös távvezérlő, és a telefonos alkalmazásban mindegyik bemenethez külön virtuális gombot biztosítottak.
Hangminőség
A KEF LSX II LT-vel történő ismerkedés során főleg a számítógépes USB bemenetet és a streaming funkciókat használtuk. A tesztidőszak első és utolsó napján is ugyanazt a benyomást tette: kísértetiesen hasonló hangzással jelenítette meg a teszt során hallgatott zenéket, mint korábban az alapkiadás.
A frekvenciák ábrázolását finomság és enyhe lágyság jellemezte, különösen a magas frekvenciák tekintetében, ami nem jelenti azt, hogy tompa lett volna a magashangok megjelenítése. Ésszerű terhelésen, hétköznapi zenei stílusokkal egy pillanatra sem mutatkozott túl harsánynak. A basszus kellemes és dallamos volt (50 Hz-ig bezárólag), a középső hangok tágas, barátságos módon jelentek meg.
Összességében megkaptuk a vezeték nélküli LS széria nagyobb tagjaira jellemző szolid hangzást, remek virtuális térhatással. Minél tovább hallgattuk különböző zsánerekkel és Netflix-műsorokkal, az LSX II LT annál inkább meggyőzött minket arról, hogy ügyesen eltalálták a paramétereit.
Tesztet végezte: audio&vision online