Az adatai védelme kiemelten fontos számunkra

Weboldalunkon sütiket használunk a weboldal működésének optimalizálására, a teljesítmény elemzésére és személyre szabott élmény biztosítására. Az Elfogadom gombra kattintva beleegyezhet vagy a Beállítások módosítása alatt személyre szabhatja ezen beállításokat.
Az Adatvédelmi tájékoztató megtekinthető itt.

Menü
Ön itt jár: > KEZDŐLAP > Hifi tesztek, hírek >

VX monoblokkok

VX monoblokkok

Az ESX „brazil stílusú” erősítők sorozatával;

négy nagy teljesítményű, 2-8 kilowattos monoblokkal lepte meg a szerkesztőséget

Békésen ücsörgünk a padon, amikor hirtelen megremeg a föld, de nem dinoszaurusz tör át a fák között, mint a Jurassic Parkban, hanem egy autó halad el az úton, ami szinte ütemre ugrál, és még akkor is hallható, amikor már két háztömbnyire van. Így mutatkozik be a VX PRO.

Műszaki értékek és hang

Ezzel a névvel jelenleg egy egész sorozat rendelhető; a VX2000 PRO, VX3000 PRO, VX5000 PRO és VX8000 PRO, ahol a szám az RMS teljesítményt jelöli 1 ohm ellenállás mellett, de már bejelentették, hogy készül egy nagyobb, a VX13000 PRO hozzáillő négycsatornás végerősítővel. A VX PRO végfokok különlegessége, hogy nem tisztán mélynyomó erősítők. Az összes végfok legalább 5 kHz-ig teljesít, így basszus-közép tartományú hangszórókat is meghajt, természetesen erősítőnként egynél több 1 ohmos ellenállással, ami azonban nem jelent problémát. Ez az igazi „brazil stílus”, mert a szambát nem egyedül hallgatják otthon fejhallgatóval, hanem az egész utca táncol együtt. Ehhez gyakran a hangszedő hátuljába próbálnak egy Hi-fi vagy PA-rendszert beépíteni, hogy az a környék is élvezhesse a zenét. Ez viszont komoly teljesítményt igényel. Ez technikai kihívás a fejlesztők számára, mert a nagy frekvencia sávszélességéhez magas órajel-frekvencia szükséges, ami azt jelenti, hogy az áramlási idők ennek megfelelően rövidek. Minél nagyobb az áram, annál bonyolultabb a helyzet – a VX PRO-val pedig jelentős az áram nagysága. Ha már az elektromosságnál tartunk: ha sokat kell kivenni, akkor betáplálni is sokat kell. Ez látható a VX PRO végfokok hatalmas teljesítményű termináljain, amelyek 70 négyzetmilliméteres kábelekkel működnek, de a VX8000 PRO már kétszer akkorával. Sok szeretnék a végerősítőt hangszóró tápcsatlakozóként is használni.

A VX PRO belső kialakítása több szempontból is lenyűgöző. A dél-amerikai eredetű SPL végerősítőkkel ellentétben a VX PRO-ban szinte minden belül van. Ennek ellenére a kimenő teljesítmény lenyűgöző: a VX3000 mindössze 23 centiméter hosszú, de így is 3 kilowatttot ad le. A VX8000 PRO nem egészen kétszer olyan hosszú, de a teljesítménye sokkal nagyobb, mint kétszer akkora. A belső szerkezet sok hasonlóságot mutat. A tápegységekben csésze alakú ferritmagos transzformátorokat használnak, a VX PRO D osztályú erősítő szűrőtekercseiben a szokásos toroid magokat találjuk. A két nagy (5000-es és 8000-es modell) két extra méretű szűrőtekerccsel és három zsírtároló kondenzátorral rendelkezik. Míg a VX PRO koncepciójában (legalábbis európai szemszögből) dinoszaurusznak tűnik, alapvetően teljesen modern, és egyértelműen kitűnik a klasszikus „csak basszus” digitális végfokok közül, amelyek már évtizedek óta változatlanok. A VX PRO-ban szembetűnő az erősítés következetes szerkezete. A félhullámokat felerősítik, majd a végén „összeillesztik”. Ezért van a nagyobb modellekben két D osztályú meghajtó chip és két aluláteresztő tekercs. A hasonló kategóriájú tápegységek PWM chipes megoldása helyett a VX PRO modelleket változtatható CPU-k vezérlik. Az ESX hosszú „MOSFET” sorokkal védi ki a túlfeszültséget, 8-at használ a 8000-eshez vagy 6-ot az 5000-eshez félhullámonként. A jelfeldolgozásban is találunk szép megoldásokat. A fázisvezérlők kivételével minden analóg elem szűrése biztosított, sőt a basszuskiemelés erőssége és frekvenciája is állítható. Nincsenek magas szintű bemenetek, mert senki nem használ ilyen végfokokat a gyári rádió OEM frissítéseként. Erre a célra két eltérő érzékenységű alacsony szintű bemenetet alakítottak ki: egy szokás szerint 0,4-3,6 volt, és egy másik 1-9 volt között. Ez utóbbit tehát a DSP-k kimeneteire optimalizálták, amelyek általában nagyobb feszültséget tudnak, mint egy autórádió.

 

 

Összefoglaló értékelés

a CAR&Hifi Magazintól:

Csúcsteljesítmény (nem csak) mélynyomók ​​számára, kiváló áron

Forrás: Auuto Design

Árukereső.hu Árukereső.hu