Full SPL!
Dobozos mélynyomók 12 collos meghajtóval
A Hifonics ZSPL modelljei már robusztus megjelenésükkel is sugárzó erőt ígérnek. Fogjuk meg a füldugókat és lássunk neki a tesztnek!
A ZSPL rövidítés nem hagy kérdést válasz nélkül. Minden a nagy teljesítményű mélynyomó dobozokról szól (LSP), kiegészítve a Zeus sorozatra utaló „Z” betűvel. Aki úgy gondolja, hogy nem engedheti meg magának ezt a csúcsterméket, kellemesen fog csalódni, mert nem pozícionálták magasabbra a ZRX hangszórók árszintjénél. Bár a basszus reflex rendszerek dizájnja szokatlan a Hifonics számára, szerintünk kiválóan sikerült. Mind a két dobozt ZSPL12D2 hangszórókkal szerelték, amelyek külön is megvásárolhatók.
A ZSPL12R és a ZSPL12 Dual azt nyújtja, amit a látványa ígér; a „Dual” nem más, mint az „R” megkettőzve. A mélyláda robusztus és jó minőségű, szilárd küllőkkel növelve a stabilitását. A hangszóró membránja levegőn szárított papírból készült és a kúp nem magas, de nagyon szilárd. Mindezt egy kőkemény, karbon porvédő fedi, amin akár egy teherautó is keresztül hajthat, sérülést nem okoz. A környezet, tehát, azonos a hosszú dobozos mélynyomókéval, ami azt jelenti, hogy inkább a magasba tör, mint széltében terjedne, és fontos építőeleme a bordákkal erősített hab. Ez a borítás kevesebb energiát nyel el, mint a gumi, így növelve a hatékonyságot.
A meghajtó kiváló minőségű, két finoman megmunkált védőlemezzel a tetején és az alján, valamint ferrit gyűrűkkel a lemezek között. A 2x2 ohmos hangtekercset egy hosszú, két és fél collos alumínium egységre csévélték fel; bőséges, 38 mm magasságban, ami a 12 mm vastag lemezzel együtt 13 mm teret hagy mindkét irányban, elégsége szellőzést biztosítva a pók alatt a kötelező szellőztető rúd és szellőző lyukak nélkül is.
Mindkét doboz erős, 19mm-es MDF lapból készült, kissé befelé döntve és „Hifonics kékre” színezve. A terelőbordázat és a faalagutakba rejtett reflex portok is a stabilitást növelik.
Műszaki adatok és Hang
Gyakorlatban az egyik legfontosabb paraméter az impedancia. A ZSPL12R esetében a kettős tekercset egyszerűen kivezetik, és a 2x2 ohm a terminálon jelenik meg. A ZSPL12 Dual-nál két terminál van 4 ohmmal a sorba kapcsolt egységek és két tekercs miatt. 60 liternél a szimpla szekrény is nagy hangerőt ad le, az „R” pedig egy nagyon masszív doboz. A „Dual” kicsit kisebb hangerővel szól, mint a kétszerese, vagyis az „R” 34 Hz-es reflexbeállítása kicsit alacsonyabb a „Dual-nál”.
Tehát 35 Hz, ami a gyakorlatban észre-vehetetlen. Az „R” már 1 watton 89 decibelt teljesít méterenként; a „Dual” 3 decibellel többet a kétszer akkora membránnal (de mindkét mélynyomó csak fél watt tápot kap). Az „R” is megrengeti a levegőt különösen a magasabb regiszterekben, de nem hanyagolja el az alsóbbakat sem. A rövidebb basszus beütések is teljes erővel szólalnak meg amitől megrezgett a tükör a szobában. Ha a dupla mélynyomót csatlakoztatják az erősítőhöz, nincs kegyelem a jármű utasai számára. Ugyanaz a hang, de sokkal erősebben, ha így kívánják.
Végszó
A ZSPL rengeteg mélynyomót kínál jutányos áron. Igaz ez a doboz méretére és a hangra is. A visszahúzódóknak nem, de a hangerő szerelmeseinek jó szívvel ajánljuk.
A tesztet végezte: CAR&HIFI
Forrás: Audiodesign