HIFONICS öt csatornás erősítők

A Zeus termékcsalád a legmagasabb kategóriába tartozik az erősítők között. Korábban méretes és nehéz dobozzal szolgálta ki a nagy teljesítményre vágyók igényeit. Vannak persze kompakt, digitális modelljeik is: a csúcskategóriás ZXR és a kisebb ZXS termékcsaládban. Most mind a két sorozatban megjelent az 5 csatornás verzió is; a ZXS1100/5 és a ZXR1200/5.
ZXR | ZXS |
Már a nevéből is sejthető, hogy ZXR az erősebb, mert a rövidítések azt jelentik, hogy minden csatornán maximális RMS teljesítményt ad le. Ez 4 x 175 watt (2 ohm) + 400 watt (2 ohm) a mélynyomókba a ZXS1100/5 esetében; 4 x 125 watt (2 ohm) és 700 watt (1 ohm) a ZXR1200/5 esetében. Látható, hogy a ZXR1200/5 a mélynyomóra koncentrál, a ZXS1100/5 pedig nagyobb teljesítményt nyom a kisebb csatornákba. Méretüket tekintve mindkét berendezés kompakt, hosszuk azonos. A ZXR1200/5 pár milliméterrel magasabb, a különbség a szélességükben van, mert a ZXS1100/5 jóval karcsúbb.
A két ház felépítése hasonló; masszív, préselt oldalfalak és öntött alumínium előlapok. A zenei jelek Molex hevedereken jutnak a házba és RCA csatlakozók és vezetékek is használhatók a magasabb szintű kapcsolat létrehozásához. A gyári rádiókhoz opcionális az EPS ellenállások használata automata hangszóró detektorral. A két berendezés szolgáltatásai is hasonlóak, ami nem csoda, hiszen mindkét teljesítmény-erősítő a Zeus család tagja. Mindkettőhöz jár basszus távirányító és aktív crossover, amivel minden vezérelhető a 3+4-es csatornapárokig. A ZXR kicsit többet nyújt, mert ez közvetlenül is kapcsolódni tud a kisebb csatornákhoz a crossover nélkül, és a basszus teljesítménye kiemelkedő. Mindkét berendezés elosztja a bemeneti csatornák (2 – 4) jeleit a mélynyomóra és a hátsó csatornákra, ami nagyon praktikus megoldás, mert sok kábelezést megspórol.
Ha benézünk a házba, belül is sok hasonlóságot látunk. D-osztályú teljesítmény-erősítők a megfelelő driverekkel és tranzisztorokkal. A ZXR nagyobb energiaigénye miatt nagyobbak benne a pufferek, a transzformátorok és a tranzisztorok, mert a masszív 1 ohmos kimenethez mindez elengedhetetlen.
Mindig jobban örülünk, ha az erősítők teljesítménye meghaladja a gyártó által a dobozra írt adatokat, ami a Hifonics esetében gyakori. A négy-csatornás értékelést a ZXS nyeri a 104/188 watt 4/2 ohm adatokkal (ZXR: 81/145 watt). A basszusnál fordul a kocka, mert a ZXR 222/402/676 wattot tud stabil 1 ohm mellett. 2 ohmnál már kiegyenlített a verseny, mert mindketten 400 wattot adnak le. A torzítást mérve mindkét berendezés csúcson van, zörejcsillapításban jobb a ZXR. A kis csatornák hangjában sincs nagy különbség. Mindkét berendezés tisztán reprodukálja a hangszereket, és az alsó regiszterekben is szépen zeng. A mélynyomók semmilyen kívánnivalót nem hagynak, van elég nyomás, élmény őket hallgatni. A ZXR egy szikrányit meggyőzőbb, de nincs akkora különbség, ami eltántoríthatna bárkit a ZXS-től, csak az 1 ohmos mélynyomónál érezni, hogy a ZXR többre lenne képes.
Összesítő értékelés
A ZXS1100/5 és a ZXR1200/5 igényesen kidolgozott, sok szolgáltatást és nagy teljesítményt nyújtó erősítők. Összességében nálunk a ZXS nyeri nagyon szűken a versenyt a kis csatornákon nyújtott jobb teljesítménye miatt, de ha 1 ohmos mélynyomót kell meghajtani és a basszus fontosabb, akkor a ZXR-t kell választani. A kicsit magasabb árat indokolja a 700 watt és a beépített többlet anyag. Ekkora basszus-teljesítmény nem nagyon található más 5 csatornás kompakt készülékben. A ZXS érzékenyebb, kiegyensúlyozottabb és szerényebb árú kompakt.
A tesztet végezte: CAR&HIFI
Forrás: Audiodesign